Termostat w łazience – must have czy designerski gadżet?

klient:

LAVEO

|

Styczeń 2019

Termostat w łazience – must have czy designerski gadżet?

W remontowanej lub nowo urządzanej łazience nie może zabraknąć kilku niezbędnych elementów – w zależności od jej wielkości jest to wanna lub prysznic, większa lub mniejsza umywalka i bateria. Ta ostatnia wybierana jest najczęściej pod kątem designu, koloru, kompatybilności z innymi akcesoriami. Niewiele osób zastanawia się nad jej dodatkowymi funkcjami. A w przypadku baterii termostatycznej jest ich cała masa. To rozwiązanie idealne do łazienek w domach wolnostojących i dla rodzin z małymi dziećmi. Eksperci marki Laveo wyjaśniają czym jest termostat i dlaczego warto w niego zainwestować.

Baterie z termostatem cieszą się coraz większą popularnością. Decydują się na nie zwłaszcza osoby, które mają do czynienia z częstymi i niespodziewanymi zmianami temperatur wody. Ma to miejsce najczęściej w domach wolnostojących lub w starym budownictwie z niestabilnym ciśnieniem wody. Baterie te mogą być jednak śmiało montowane w każdej nowej lub remontowanej łazience, z uwagi na liczne korzyści płynące z ich użytkowania. Marka Laveo ma w swojej ofercie baterię TERMICO z termostatem.

Gorące serce baterii
Sercem baterii termostatycznej jest termostat, który odpowiada za utrzymanie temperatury wody na odpowiednim poziomie. Steruje on mechanizmem mieszającym wodę zimną i ciepłą, tak, aby wydostawała się ona z baterii w odpowiednich proporcjach. Wystarczy, że na pokrętle baterii ustawimy interesującą nas temperaturę, a przy każdym kolejnym użyciu z wylewki wydostawać się będzie odpowiednio ciepła woda. Jej temperatura może wynosić od 20 do 60°C, z dokładnością do 1°C. Większość baterii ma zaznaczoną na pokrętle wartość 38°C, gdyż uznawana jest ona za idealną do kąpieli pod prysznicem. Warto jednak zaznaczyć, że bateria termostatyczna wyposażona jest w dwa pokrętła, z których jedno służy do ustawienia temperatury wody (najczęściej na stałe), drugie zaś do regulacji mocy strumienia (który w zależności od potrzeb można dowolnie zmieniać).

Oszczędność czasu i pieniędzy
Dzięki baterii termostatycznej nie tylko oszczędzamy czas spędzony pod prysznicem – nie musimy bowiem stać i regulować temperatury wody, zanim uzyskamy tą pożądaną. Zyskujemy także realne korzyści finansowe, płacąc mniej za rachunki za wodę. Według szacunków, zakładając baterię termostatyczną w naszej łazience, możemy zaoszczędzić nawet do 40% wody. Oszczędność ta wynika ze zużycia mniejszej ilości wody, gdyż nie musimy jej już wylewać, w oczekiwaniu na odpowiednią temperaturę. Strumień wody o pasującej nam temperaturze, wydostaje się bowiem z baterii termostatycznej po 3 sekundach (w przeciwieństwie do klasycznej, w której trwać to może od kilkunastu do kilkudziesięciu sekund).

Idealna dla rodzin z dziećmi
Bateria termostatyczna to rozwiązanie idealne dla rodzin z dziećmi. Zapewnia bowiem bezpieczne użytkowanie i umożliwia obsługę, także przez najmłodszych. Dzięki ustawieniu odpowiedniej temperatury mamy pewność, że dziecko samodzielnie korzystające z prysznica, nie poparzy się wodą. Ponadto, nawet po dłuższym pobieraniu ciepłej wody, sama bateria pozostaje zimna w dotyku, w związku z tym możemy mieć pewność, że dziecku, podczas samodzielnej kąpieli, nie stanie się żadna krzywda.

Choć baterie termostatyczne nie są u nas jeszcze tak popularne, jak w innych europejskich krajach, ich udział w rynku, a co za tym idzie zainteresowanie tym rozwiązaniem wśród klientów, stale rośnie. Wynikać to może z wygody, jaką zapewnia nam bateria termostatyczna, ale też z mody na bycie eko. Technologia ta umożliwia bowiem znaczną oszczędność wody, a to dla wielu osób ma coraz większe znacznie, nie tylko z przyczyn czysto ekonomicznych.